All for Joomla All for Webmasters

W ciągu pierwszych miesięcy i lat życia wygląd i sposób oddawania stolców zmienia się znacznie. Jest to wyrazem dojrzewania przewodu pokarmowego dzieci oraz skutek zmian w sposobie żywienia i składzie podawanych pokarmów.

Pierwszy stolec, nazywany smółką, noworodki oddają w ciągu 30 dni po urodzeniu, a w 90% w ciągu pierwszej doby.

Informację o oddaniu smółki należy odnotować w książeczce zdrowia dziecka. W ciągu pierwszych kilku dni po oddaniu smółki stolce mają zieloną barwę i luźną konsystencję.

Niemowlęta, które karmione są wyłącznie piersią mają stolce o żółtym lub żółtawym kolorze, konsystencji papki oraz charakterystyczny, czasem lekko kwaśnym zapachu. Zwykle maluchy wydalają je bez zbędnego wysiłku, z różną częstotliwością, a niekiedy razem z różną ilością gazów.

Konsystencja stolców, ich wygląd oraz częstotliwość wydalania zmienia się po wprowadzeniu do diety posiłków uzupełniających. Wprowadzenie do diety mleka modyfikowanego powoduje, że są one gęstsze, niekiedy uformowane i spoiste, a dziecko wydala je ze znacznym wysiłkiem.

Jarzyny, owoce i soki sprawiają, iż stolec staje się ciemniejszy i mniej spoisty. Natomiast po wprowadzeniu do diety mięsa pojawia się charakterystyczny zapach. Częstotliwość wypróżnień zmniejsza się, pojawiają się one nawet co kilka godzin.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z aktualnościami? Zapisz się do naszego Newslettera.

Back to top