All for Joomla All for Webmasters

Zarówno mocz noworodków, jak i młodych niemowląt jest bardzo jasny i początkowo prawie nie pachnie. Wydalany jest bez kontroli ze strony dziecka, często kilkanaście do 30 razy dziennie (tylko w pierwszych 2 dniach życia nieco rzadziej- 2 – 6 razy na dobę). Częstotliwość oddawania moczu zmniejsza się z upływem czasu – do około 15 razy w drugim półroczu i około 10 w drugim roku życia. Jest to jednak trudne do zauważenia z uwagi na noszenie pieluszek przez dzieci.

Dzieci w wieku przedszkolnym oddają mocz już tylko od 6 do 8 razy dziennie i z reguły za każdym razem zgłaszają tą potrzebę. Wszystkie zdrowe dzieci do 4 roku życia, a najdalej do 5 powinny przestać się moczyć bezwiednie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

W czasie kąpieli lub przewijania malucha można niekiedy zaobserwować oddawanie moczu – strumień powinien być silny i ciągły.

Z upływem czasu mocz nabiera bardziej intensywnego zapachu oraz charakterystycznej, słomkowej barwy. Kolor moczu będzie bardziej intensywny (a ilość moczu mniejsza), kiedy dziecko wypije mniej płynów albo się mocno spoci. Podobnie może wyglądać mocz w czasie gorączki.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z aktualnościami? Zapisz się do naszego Newslettera.

Back to top